Jaguar D-Type

Značka Jaguar oslávi o 2 roky storočnicu. Za obdobie svojej existencie vytvorilo mnoho športových automobilov s nezameniteľným dizajnom. Založená bola v roku 1922 pod názvom Swallow Sidecars Company, pričom sa orientovala na výrobu sajdkár ako hovorí názov. Prvý automobil pod predstavený v roku 1931 na autosalóne v Londýne pod značkou SS. Auto bolo veľmi lacné a jeho športové úspechy sa podpísali pod jeho popularitu. Názov Jaguar bol použitý v roku 1935 pre označenie štvordverových limuzín. Z pochopiteľných dôvodov bol po druhej svetovej vojne vypustený názov SS a značka sa premenovala na Jaguar.

V roku 1948 bol predstavený model XK 120 a v na jeho základoch, v roku 1951, vznikol pretekársky špeciál XK 120C, nazývaný aj C-Type. Automobilka sa s ním zúčastnila pretekov 24 hodín Le Mans a zvíťazila v rokoch 1951, a 1953, čím sa preslávila. V roku 1954 bol predstavený model D-Type, kde výrobca použil svoje skúsenosti z leteckého priemyslu. Vozidlo dosahovalo rýchlosť 280 km/h. Okamžite začalo všetko vyhrávať a nasledujúce tri roky (1955, 1956, 1957) vyhralo aj 24 hodín Le Mans. Celkovo bolo vyrobených 71 exemplárov.

Model predstavuje vozidlo z roku 1957. Patrilo britskej stajni Ecurie Ecosse. Za volantom sa striedali piloti Ron Flockhart a Ivor Bueb. Emblémy stajne si môžeme všimnúť na oboch stranách vozidla. Model verne kopíruje svoju predlohu. Čo upúta ako prvé je farba lakovania. Modrá vyzerá parádne a veľmi pekne sa leskne. Kvalita je tiež veľmi dobrá, žiadny závažný nedostatok. To isté môžem povedať o potlači, ktorá tiež nejaví známky nedostatkov. Veľmi pekným detailom sú vyfarbené kožené remienky na ukotvenie kapoty po stranách vozidla, či plniace hrdlo nádrže.

Za zmienku stojí aj interiér, ktorému dominuje drevený volant. Takisto detaily v podobe riadiacej páky prevodovky, ši spätného zrkadla pridávajú na krase. Na palubovke si môžeme všimnúť aj budíky, ktoré ma dosť prekvapili. Výrobca myslel na detaily. Na aerodynamickom kryte interiéru, ktorý je vyrobený z číreho plastu, sa nachádza aj stierač. Karoséria modelu je kovová, ale bočné paneli sú súčasťou podvozku, ktorý je bohužiaľ plastový. Chápem však výrobcu, pretože model je určený na vystavovanie na podstavci. Plusom sú gumené pneumatiky, ktoré sa však otlačili na miestach položenia modelu. Ešte upozorním na detail v podobe centrálnych matíc kolies, vyvedených v chrómovanom prevedení.

Model jednoznačne na prvý pohľad aj balením v ktorom prichádza. Keď mi prišiel, tak som nevedel čo sa v krabičke nachádza, ale obsah ma príjemne prekvapil. Jediná škoda že výrobca nedodáva aj klasický plastový kryt podstavca. Je škoda držať taký pekný model v krabičke, cez ktorú ho nie je vidno.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s