VOLVO F88 – ČIERNY KRÁSAVEC

Niekedy sa mi do rúk dostane nenápadný model. Fádne farby, nevýrazné sfarbenie. Pre mnohých azda model, ktorý sa dá ľahko prehliadnuť. No v tomto prípade to jednoducho nejde. Nielenže rozmery modelu sú veľké. Ale nápis JOHN PLAYER pre pravých zberateľov modelov naozaj niečo znamená. Je to synonymum veľkého kusu športovej automobilovej histórie Lotus. S menom John Player sú spojené mnohé významné mená jazdcov, ako napríklad Nigel Mansell, či dokonca Ayrton Senna. Ako vravím. Tento model je určený naozajstným znalcom.

Nebudem sa rozpisovať o histórii. Koho to zaujíma, už to má naštudované, komu zvýšime týmto článkom záujem, tak to urobí. Pre niekoho to bude možno inšpirácia pre založenie novej zbierky. Veď história tímu LOTUS v spojení JOHN PLAYER je naozaj bohatá a nezasahuje len do série závodov F1. Model nám bol venovaný z eshopu ARTHURO.SK a som naozaj rád, že sa tak stalo. Ďakujeme.


REKLAMA

Veľká váha

Po vybalení modelu z igelitu a naozaj pevnej krabice, ma zarazila jedna, možno nepodstatná vec pre mnohých, no mňa veľmi zarazilo, keď som model vytiahol veľmi zaprášený. Áno, tu a tam sa nájde nečistota, to chápem. Ale u IXO zrejme pri balení nedbajú veľmi na čistotu prostredia. No nič, handrička a štetec pomohli odstrániť prevažnú časť nečistôt. V každom ohľade som tak aspoň lepšie preskúmal model. Ťahač VOLVO F88 v rukách pôsobil veľmi masívne a váhovo bol naozaj ako riadny kus kovu. Množstvo plastových detailov dokonale doladilo celkový dojem z ťahača. Krásne vyvedená predná mriežka chladiča, svetlá i deflektor nad hornou hranou čelného skla pôsobili dokonale. Lakovanie je tak povediac lepší priemer. Žiadne nečistoty pod lakom, no samotná farba pôsobila na mňa lacno. Ale kryje dobre, všade tam kde má. To isté platí o nálepkách a farebne zvýraznených častiach ťahača. Podvozok je navrhnutý v nutných detailoch tak, aby sa cena modelu veľmi nezvyšovala. Pneumatiky s perfektne navrhnutým dezénom celkovo dokresľujú vzhľad. Je sa naozaj na čo dívať. A to množstvo detailov na vaše zmysly, je naozaj veľké.

Trošku som sa poškrabkal na zátylku.

Ako sa vraví, každá minca má dve strany. Bohužiaľ, nie je tomu ani v prípade modelu F88. Ako veľmi som bol nadšený z ťahača, tak prišlo sklamanie, keď som začal skúmať náves. Jedinou, azda najväčšou devízou návesu, bola jeho verná replika. No v rukách pôsobil lacno. Celý náves okrem osičiek náprav je z plastu. Čakal som každú chvíľu, že sa mi v rukách rozpadne a rozletí na malé kúsky. Naviac, náves nemá žiadne pohyblivé časti. Ani podpery návesu nie sú funkčné. Keď vypnete náves z ťahača, jednoducho to padne celé na “čumák” a to už teda pri modeli nad 60 EUR je chyba neodpustiteľná. Poznáte ten pocit sklamania, keď sa nevedomky škrabkáte na zátylku? Tak ten ma sprevádzal celú dobu, čo som skúmal náves.

Záverom vyhodnotím moje drobné rozpaky asi takto. Predovšetkým je IXO zamerané na ťahače, ktoré zvláda na výbornú. V cenovej hladine a naviac v mierke 1/43, mi to dáva väčší zmysel, ako mierka 1/50 a cena je podstatne priaznivejšia. No kvalitatívne tu má výrobca ešte medzery, ktoré možno doladí. Návesy berie ako nutný doplnok. No verím, že časom i tie dospejú do lepšej podoby. Zvažujem, že si model nechám. Už teraz sa teším na novinku od IXO vo farbách MARTINI RACING. A musím sa začať obzerať po autíčkach vo farbách JOHN PLAYER. Je na každom z vás, či podľahnete tomuto modelu.


VÝROBCA: IXO MIERKA: 1/43  NÁZOV: VOLVO F88 JOHN PLAYER RACING TRANSPORTER

KLADY: množstvo presných detailov a kvalitne navrhnutý ťahač.

NEDOSTATKY: sklamanie z navrhnutého návesu


REKLAMA

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s